W dniach 18-24.11.2024 Legion Maryi Kuria Sosnowiecka i Kuria Archidiecezji Katowickiej organizuje Jerycho różańcowe obejmujące wszystkie kurie i Prezydia Komicjum LM pw. MB Piekarskiej
Nazwa Jerycho Różańcowe nawiązuje biblijnej historii zdobycia miasta Jerycho.
Z tego opisu dowiadujemy się, jak Izraelici zdobyli miasto silnie strzeżone i otoczone murami podczas wędrówki do Ziemi Obiecanej. Archeolodzy twierdzą, że to starożytne miasto otaczał podwójny mur wewnętrzny o szerokości około 4 metrów oraz zewnętrzny o szerokości 2 metrów, oceniany na około 9 metrów wysokości. W murach tych zbudowano mieszkania, a w jednym z nich zamieszkała bogobojna kobieta Rahab, która ukrywała zwiadowców, a potem spuszczając po linie z okna, pomogła im w ucieczce.
Samo miasto zostało zdobyte i zniszczone w zaskakujący sposób. Najpierw sam Pan przemówił do Jozuego i zapewnił go, że poprowadzi wojska Izraela i pomoże im zdobyć twierdzę. Za radą Pana Izraelici raz dziennie przez sześć dni okrążali Jerycho, na czele z kapłanami niosącymi Arkę Pana. Poprzedzało ich siedmiu kapłanów grających na trąbach z rogów baranich. Lud postępował w milczeniu za orszakiem towarzyszącym arce.
Siódmego dnia okrążono miasto siedmiokrotnie, a kiedy kapłani zatrąbili w trąby i wznieśli potężny okrzyk, mury się zawaliły i Jozue zdobył miasto.
Jerycho Różańcowe w Polsce zaistniało za sprawą działań podjętych przez Anatola Kaszczuka. Ten pochodzący z Wileńszczyzny oficer artylerii, więzień Kozielska, ucząc się sztuki lotniczej w Kanadzie, poprzez spowiednika zapoznał się z objawieniami Matki Bożej Fatimskiej. Czytając historię i przesłanie objawień zrozumiał, że mogło nie dojść do masakry wojennej w Polsce i Europie, gdyby ludzie odmawiali różaniec, jak o to prosiła Maryja. Od tamtej pory Anatol Kaszczuk staje się gorącym orędownikiem różańca i propagatorem objawień fatimskich.
W uroczystość trzech Króli w 1948 r. przeszczepił do Polski Legion Maryi, który wcześniej odkrył z inspiracji Matki Bożej.
Jak podaje w swoim świadectwie, grożący mu w Polsce w 1951 r. proces sądowy za Legion Maryi „stopił się w twoich Różańcach tak, jak topi się śnieg w słońcu wiosennym...” . Pan Kaszczuk niejednokrotnie doświadczał lub był świadkiem mocy modlitwy różańcowej. M. in. był też świadkiem jak w Białym Kościele pod Krakowem różańcem skutecznie egzorcyzmowano opętanego pustelnika.
Po wyborze Jana Pawła II na Papieża, Anatol Kaszczuk czując wolę Królowej Różańca poleca zorganizowanie Kongresu Różańcowego na Jasnej Górze w dniach 1 – 7 maja 1979, aby otworzyć bramy komunistycznej Polski dla Papieża Polaka. Codziennie odprawiano więc Mszę Świętą, odmawiano Różaniec i Koronkę do Miłosierdzia Bożego przed wystawionym Najświętszym Sakramentem w intencji przyjazdu Ojca Świętego. Za radą bpa Stefana Bareły zrezygnowano z pojęcia „Kongresu”, lecz nazwano te siedem dni różańcowego szturmu do nieba Oblężeniem Jerycha, nawiązując do opisanego w Piśmie św. zdobywania miasta Jerycho. Kongres zakończył się 7 maja 1979 o godz. 21.00; bramy komunistycznej Polski zamykające Ojcu Świętemu wjazd do Ojczyzny zostały zniszczone. Za miesiąc Jan Paweł II był już w Polsce i modlił się na Jasnej Górze.
Natomiast w 2003 roku do różańcowej modlitwy za pośrednictwem Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, czyli Jerycha Różańcowego Polaków zachęcił ks. biskup Roman Marcinkowski, krajowy opiekun Duchowego Legionu Maryi, wspólnoty apostolskiej zrzeszającej świeckich pod przewodnictwem kapłana. Obecnie Różańcowe Jerycha organizowane są w wielu polskich parafiach między innymi w Toruniu, Płocku, Poznaniu, Zakopanem i Ustroniu, a także na świecie np. w Rosji, Filipinach Irlandii. Niektóre wspólnoty trwają na modlitwie w intencji ojczyzny i Europy nawet przez siedem dni.
Jerycho to nieprzerwane, rotacyjne czuwanie grup osób przed Najświętszym Sakramentem przez siedem dni, w tym codzienna Msza Święta, Różaniec, a o godz. 15.00 każdego dnia Koronka do Miłosierdzia Bożego. Odbywa się w tylu miejscach, w ilu uda się je zorganizować grupom pozostającym ze sobą w duchowej łączności. W miejscowościach, w których nie ma możliwości zorganizowania Jerycha przez pełne siedem dni – organizowanie czuwania przynajmniej przez jedną dobę.