XX-sto lecie Legionu Maryi

XX-LECIE LEGIONU MARYI W DIECEZJI
29 czerwca w parafii Miłosierdzia Bożego w Sosnowcu odbyły się uroczystości 20-lecia działalności w naszej diecezji Legionu Maryi. Mszy św. w intencji legionistów przewodniczył Ksiądz Biskup Grzegorz Kaszak.

W swojej homilii ordynariusz przypomniał, że nazwa Legionu wzięła się od najmniejszej formacji rzymskiej armii, uchodzącej za najlepiej wyszkoloną i najbardziej sprawną, doskonale wyposażoną i stale rozwijającą swoje umiejętności. Biskup podkreślał, że także członek Legionu Maryi nie może marnować czasu – „winien być zdyscyplinowany, posłuszny Bogu i Maryi, nieustannie powinien rozwijać się i hartować swego ducha”. Wskazywał także, że pancerzem, który broni legionistów jest modlitwa. Mówiąc o Maryi przewodzącej strukturom Biskup napominał, że „trzeba się w Nią wpatrywać – dowódcy się słucha!”. Podkreślał też, że biorąc wzór z Maryi, która nie opuściła Chrystusa do końca, członkowie Legionu muszą współcierpieć z Kościołem i bronić go, zwłaszcza w okresie nasilających się obecnie ataków.

W naszej diecezji Stowarzyszenie zrzesza obecnie 40 osób czynnie działających oraz 300 tzw. auksyliatorów, wspierających modlitewnie ich pracę. „Naszą wspólnotę charakteryzuje pomaganie ludziom – wychodzimy do osób starszych, opuszczonych, potrzebujących. Staramy się wypełnić im pustkę, wysłuchać, ale także pomóc w umówieniu wizyty lekarskiej czy domowych czynnościach. Pomoc tym osobom łączymy z modlitwą i formacją duchową” – podkreśla Stanisława Dramińska, prezydent diecezjalnych struktur Legionu.

Stowarzyszenie Legion Maryi zostało założone przez Irlandczyka Franka Duffa w 1921 roku. Obecnie na całym świecie zrzesza ponad 2 mln członków czynnych i kilka milionów auksyliatorów. Choć diecezjalna wspólnota istnieje 20 lat Kuria, zrzeszająca trzy parafialne prezydia Legionu Maryi (przy sosnowieckich parafiach – Miłosierdzia Bożego, św. Barbary oraz Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana), założona została w ubiegłym roku. Wcześniej wspólnoty podlegały kurii katowickiej. Asystentem kościelnym wspólnoty jest w naszej diecezji ks. Karol Malasiewicz, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Sosnowcu.

„Nazwa tego dzieła mówi sama za siebie. Obraz Maryi Niepokalanej na jego sztandarach świadczy o wzniosłych i świętych rzeczach. Jesteście ruchem ludzi świeckich, którzy wiarę pragną uczynić przewodnim motywem swego życia aż do osiągnięcia indywidualnej świętości. Pragniecie służyć w duchu i z troskliwością Maryi każdej ludzkiej osobie, która jest obrazem Chrystusa” – tak o Legionie Maryi pisał bł. Jan Paweł II.

Zachęcamy wszystkich chętnych do wstępowania w szeregi tego niezwykłego wojska, zdobywającego świat dla Chrystusa przez Maryję. Jest ono otwarte dla wszystkich, którzy mają ukończone 18 lat i chcą włączyć się w misję pomocy innym oraz doskonalenia się w wierze. Informacje można uzyskać w parafiach, przy których działają prezydia, a także na stronie www.lm.sosnowiec.pl