Komentarz z pielgrzymki Śladami Św.Pawła Apostoła

KOMENTARZ DO PIELGRZYMKI ŚLADAMI ŚW.PAWŁA AP. W TERMINIE 26.09.2018-10.10.2018 Z PARAFII JEZUSA CHRYSTUSA NAJWYŻSZEGO I WIECZNEGO KAPŁANA W SOSNOWCU MIELECKA 1
PIELGRZYMKA NAWIĄZYWAŁA DO ROKU ŚW. PAWŁA, OGŁOSZONEGO PRZEZ PAPIEŻA BENEDYKTA XVI W ROKU JUBILEUSZOWYM KTÓRY TRWAŁ OD 29 CZERWCA 2008 R. DO 29 CZERWCA2009 ROKU.

POSTAĆ ŚW. PAWŁA PRZYBLIŻYŁ KS. PROBOSZCZ RYSZARD PIETRZAK- ŚWIĘTY PAWEŁ Z TARSU, SZAWEŁ, SAUL, SZAUL (UR. OK. 5-10 W TARSIE W CYLICJI, ZM. 64-67 W RZYMIE). WYKSZTAŁCONY W JEROZOLIMIE FARYZEUSZ; POCZĄTKOWO PRZEŚLADOWCA CHRZEŚCIJAN. POD WPŁYWEM WYDARZENIA W DRODZE DO DAMASZKU OK. 35/36 R., NAWRÓCIŁ SIĘ I PRZYJĄŁ CHRZEST. ODBYŁ TRZY PODRÓŻE MISYJNE. W CZASIE PIERWSZEJ (OK. 45-49) ODWIEDZIŁ CYPR ORAZ ŚRODKOWĄ CZĘŚĆ AZJI MNIEJSZEJ. PODCZAS DRUGIEJ (50-52) DZIAŁAŁ NA TERENIE AZJI MNIEJSZEJ, MACEDONII I GRECJI, A GŁÓWNYM TERENEM DZIAŁALNOŚCI W CZASIE TRZECIEJ PODRÓŻY (53-58) BYŁ EFEZ. ARESZTOWANY W JEROZOLIMIE W 58 R., PRZEZ DWA LATA PRZEBYWAŁ W WIĘZIENIU W CEZAREI. W CZASIE PROCESU JAKO OBYWATEL RZYMSKI ODWOŁAŁ SIĘ DO CESARZA. DO RZYMU WYRUSZYŁ JESIENIĄ 60 R. PO TRZYMIESIĘCZNYM POBYCIE NA MALCIE DOTARŁ DO STOLICY CESARSTWA, GDZIE PRZEBYWAŁ W ARESZCIE DOMOWYM DO 63 R. PÓŹNIEJ ZOSTAŁ PRZYPUSZCZALNIE UWOLNIONY I KONTYNUOWAŁ DZIAŁALNOŚĆ MISYJNĄ W HISZPANII, EFEZIE I GRECJI ,MACEDONI . UWIĘZIONY W CZASIE PRZEŚLADOWANIA CHRZEŚCIJAN ROZPĘTANEGO PO POŻARZE RZYMU (64 R., SKAZANY NA ŚMIERĆ I ŚCIĘTY W RZYMIE ZAPEWNE W 64 LUB 67 R. PRZYPISUJE SIĘ MU AUTORSTWO 13 LISTÓW WCHODZĄCYCH W SKŁAD NOWEGO TESTAMENTU.
ŚW. PAWEŁ NAZYWANY JEST APOSTOŁEM NARODÓW, PONIEWAŻ DOTARŁ ZE SŁOWEM CHRYSTUSA TAM, GDZIE NIKT PRZEDTEM JESZCZE NIE BYŁ. BYŁ NIESTRUDZONYM PIELGRZYMEM I GŁOSICIELEM DOBREJ NOWINY.
PODCZAS POBYTU W STAROŻYTNEJ GRECJI ŚW. PAWEŁ PRZEBYWAŁ M. IN. W EFEZIE (DZISIEJSZA TURCJA), KORYNCIE, TESALONIKACH, FILIPII I ATENACH. W TYM OSTATNIM MIEŚCIE DOSZŁO DO OPISANEGO W DZIEJACH APOSTOLSKICH SPOTKANIA Z GREKAMI NA AREOPAGU.ŚW PAWEŁ ZAUWAŻAJĄC W MIEŚCIE ŚWIĄTYNIĘ POŚWIĘCONĄ NIEZNANEMU BOGU, PRÓBOWAŁ TO WYKORZYSTAĆ ABY NAWRÓCIĆ MIESZKAŃCÓW MIASTA, ALE BEZSKUTECZNIE.
 MÓWIŁ GREKOM O ZMARTWYCHWSTANIU JEZUSA, CO KŁÓCIŁO SIĘ Z ICH SYSTEMEM FILOZOFICZNYM.
W POBLIŻU STAROŻYTNEGO AREOPAGU ODPRAWILIŚMY MSZĘ ŚW. NASTĘPNIE MIEJSCOWY PRZEWODNIK POPROWADZIŁ ZWIEDZANIE I SZCZEGÓŁOWO NAKREŚLIŁ HISTORIE W PRAWOSŁAWNEJ GRECJI, TURCJI. POSTAĆ ŚW. PAWŁA ŁĄCZY WSCHODNIE I ZACHODNIE CHRZEŚCIJAŃSTWO. W TURCJI ZWIEDZILIŚMY MECZETY KTÓRE SIĘ ŁĄCZĄ Z CHRZEŚCIJAŃSTWEM ÓWCZESNEJ SPOŁECZNOŚCI I RZĄDZĄCYCH SUŁTANÓW.
OPRÓCZ MIEJSC ZWIĄZANYCH Z DZIAŁALNOŚCIĄ ŚW. PAWŁA, ODWIEDZILIŚMY TAKŻE:METEORY I ICH KLASZTORY , POŁOŻONE NA NIEDOSTĘPNYCH SZCZYTACH SKAŁ W ŚRODKOWEJ GRECJI, POLA BITEW Z PERSAMI , TERMOPILE, POZOSTAŁOŚCI KOMPLEKSU RUIN  W OLIMPII SKĄD SWÓJ POCZĄTEK BIERZE NOWOŻYTNA IDEA OLIMPIJSKA W STOLICY GRECJI NIE MOGLIŚMY OMINĄĆ AKROPOLU ZE ŚWIĄTYNIĄ ATENY PARTENONEM NA CZELE. JEDNYM Z CELÓW BYŁ ZNAKOMICIE ZACHOWANY STAROŻYTNY AMFITEATR .
– JEGO AKUSTYKA JEST TAK ZNAKOMITA, ŻE W DALEKICH RZĘDACH DOSKONALE BYŁO SŁYCHAĆ ODGŁOS UPUSZCZONEJ NA SCENĘ MONETY – POWIEDZIAŁA PANI KATARZYNA –MIŁA PRZEWODNICZKA .

d.c.nastąpi Stanisława